HYDROOSEV je kvalitní metoda osevu, při níž se používá směs složená z vody, osiva, mulčovacího materiálu a různých dalších přísad, jako jsou např. hnojiva, fixační složky a půdní doplňky.
Historie
Hydroosev vznikl před více než padesáti lety jako způsob efektivního osevu velkých a těžko dostupných ploch. Původně se jednalo o proces o dvou krocích, kdy se nejprve rozeselo osivo, a poté bylo překryté mulčovacím materiálem. Později se osivo začalo míchat s mulčovacím materiálem, aby bylo možné aplikovat obě složky současně. Od této doby se do směsi přidávají také hnojiva a jiné doplňky, které činí hydroosev ještě efektivnějším.
Princip hydroosevu
Složky, které tvoří hydroosévací směs, jsou míchány v nádrži. Tato nádrž je připevněna na šasi nákladního automobilu či přívěsu. Směs je po promíchání nastříkána na plochu tak, že tvoří jednolitou vrstvu materiálu, který odolává erozi, udržuje vlhkost a zvyšuje klíčivost. Při aplikaci jsou semena obalena mulčovacím materiálem, který zadržuje vodu. Jak rostliny klíčí a rostou, vlákna mulče se postupně rozkládají, čímž do půdy uvolňují organické živiny. Semena vyžadují ke klíčení vlhko a teplo, což jim hydroosev poskytuje.
Všestrannost hydroosevu
Hydroosev má celou řadu využití. Osvědčil se i při osevu velkých nepřístupných ploch a v dalších komplikovaných projektech, kde nelze využít tradiční metody osevu. Je ekonomicky výhodnějším způsobem zakládání trávníku, než je pokládání travních koberců a rychlejší než klasické osévání. Hydroosev není omezen jen na trávy. Lze ho použít i pro směsi semen polních květin, při obnově porostu, zabránění půdní erozi, apod.
Některé z typických projektů, kde je hydroosev úspěšně využíván:
- Trávníky a parky
- Golfová hřiště, sjezdovky
- Projekty s protierozním zaměřením
- Stabilizace svahů
- Rekultivace a obnovení vegetace
- Snížení prašnosti, pokrývání skládek